Image

Yolculukların vazgeçilmezleri olan kitaplar, yolculuk sırasında keyifli vakit geçirilmesini sağlıyor. Özellikle bir yolculukta bitirilecek ve tadı damakta kalacak bir kitap tercih edilmişse, kitap okuma zevki kuşkusuz daha da artacaktır. Araştırmalarınız sonucunda aldığınız en ucuz uçak bileti ile birlikte Sizler için derlediğimiz 120…


Uçak Yolculuğu biletiYolculukların vazgeçilmezleri olan kitaplar, yolculuk sırasında keyifli vakit geçirilmesini sağlıyor. Özellikle bir yolculukta bitirilecek ve tadı damakta kalacak bir kitap tercih edilmişse, kitap okuma zevki kuşkusuz daha da artacaktır. Araştırmalarınız sonucunda aldığınız en ucuz uçak bileti ile birlikte Sizler için derlediğimiz 120 sayfanın altındaki önerilerle, yolculuklarınızı siz de keyifli hale getirebilirsiniz.

UÇAKTA YOLCUĞUNDA OKUYABİLECEĞİNİZ EŞSİZ KİTAPLAR

“SATRANÇ”, STEFAN ZWEİG, 71 SAYFA 

Satranç üzerinden hayata dair farklı bir bakış açısı sunan Satranç, 71 sayfalık kalınlığıyla yolculuklar için oldukça ideal. Mirko Czentovic ve Dr. B. adlı iki karakterin başından geçenlerin aktarıldığı roman, son yılların en popülerlerinden birisi. Aynı zamanda Satranç Stefan Zweig’in en çok sevilen romanlarından birisi.

“KÜÇÜK PRENS”, ANTOİNE DE SAİNT-EXUPERY, 112 SAYFA 

7’den 70’e herkesin okuması ve tatması gereken bir klasik, Küçük Prens. Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alınan eser, her yaştan okuyucuya hitap ettiği gibi her okunuşta hayata farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

“YABANCI”, ALBERT CAMUS, 119 SAYFA 

Değeri sonradan çok daha iyi anlaşılan ve kısa süre içerisinde pek çok farklı dile çevrilerek dünya genelinde en çok sevilenler listesine giren Yabancı, bu listenin olmazsa olmazlarından. Albert Camus’un en önemli eserlerinden birisi olan Yabancı, varlık üzerin farklı bir yorum getiriyor. Roman karakteri Meursault üzerinden anlam, varlık, var olmanın amacı ve toplum arasındaki ilişkiler kaleme alınıyor.

“PALTO” NİKOLAY GOGOL, 96 SAYFA 

Rus Edebiyatı’nın Dünya Edebiyatı’na yaptığı en önemli katkılardan birisi olan Palto, trajikomik bir hikayeyi okuyucuya sunuyor. Gogol tarafından kaleme alınan eserde basit bir devlet memuru olan Akakiy Akakiyeviç’in yaşamından bir kesit sunuluyor.

“KIRMIZI PAZARTESİ “, GABRİEL GARCİA MARQUEZ, 111 SAYFA 

Aramızdan ayrılışının üzerinden kısa bir süre geçen Gabriel Garcia Marquez, eserleri ile yüreğimizi ısıtmaya devam ediyor. Kırmızı Pazartesi: İşleneceğini Herkesin Bildiği Bir Cinayetin Öyküsü adlı eserini 1981 yılında yazan Marquez, herkes tarafından bilinen ve engel olunamayan bir namus cinayetini anlatıyor. Okuyucu yer yer sarsan anlatımıyla oldukça dikkat çeken usta yazar, sürükleyici anlatımıyla da bir oturuşta okunabilecek bir eseri ortaya çıkarmış durumda.

“DÖNÜŞÜM”, FRANZ KAFKA, 104 SAYFA 

Franz Kafka’nın usta eserlerinden birisi olan Dönüşüm, okuyucunun eski yıllara çarpıcı bir bakış yapmasını sağlıyor. 1915’te yayımlanmasına rağmen hala okunan ve geçerliliğini koruyan Dönüşüm küçük burjuva sınıfını, aile ilişkilerini konu alıyor.

 

“BİLİNMEYEN ADANIN ÖYKÜSÜ”, JOSE SARAMAGO, 64 SAYFA 

64 sayfasıyla basit gibi görünse de yoğun anlatımıyla okuyucuya pek çok şey katan Bilinmeyen Adanın Öyküsü, Jose Saramago’nun ustalık eserlerinden birisi. Bilinmeyen bir ada bulmak amacıyla yola çıkan bir kadının hayat öyküsünü ele alan eser, farklı bir yolculuk sunuyor.

“KÖR BAYKUŞ”, SADIK HİDAYET, 100 SAYFA 

Sadık Hidayet tarafından yazılan ve dünyaca ünlü pek çok yazar tarafından da hakkında önemli değerlendirmelerin yapıldığı Kör Baykuş kült eserler grubunda.

“FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU”, İLHAMİ ALGÖR, 65 SAYFA 

Türk Edebiyatı’nın önemli eserlerinden birisi olan Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör’ün kaleminden çıktı. 65 sayfalık kalınlığıyla okuyucunun bir kahve eşliğinde kolay bir şekilde okuyabileceği roman “Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz.” sözüyle hala akıllarda.

“YOLPALAS CİNAYETİ”, HALİDE EDİP ADIVAR, 66 SAYFA 

Nadire‘nin Şoför Mükkerrem‘i öldürmesiyle başlayan hikayede konu Kaz Akkız lakaplı Nadire’nin hayatı ele alınıyor. Eski dönemlerin Anadolu’sunu ve Anadolu insanını okumak isteyenler için es geçilmeyecek bir eser.

CENGİZ HAN’A KÜSEN BULUT, CENGİZ AYTMATOV, ÖTÜKEN NEŞRİYAT, 113 SAYFA 

Yazıldığı dönemde siyasi şartlar nedeniyle yayınlanamayan Cengiz Han’a Küsen Bulut, aslında Gün Olur Asra Bedel adlı eserin bir bölümü. Basılamaması nedeniyle kitaptan çıkarıldıktan sonra uygun bir sonraki tarihte tek başına kitap olarak sunulan Cengiz Han’a Küsen Bulut, Stalinizm ve Sovyet  eleştirisi yapıyor.

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU, PEYAMİ SAFA, ÖTÜKEN NEŞRİYAT, 112 SAYFA 

Okuyan pek çok kişinin geç tanıştığım dediği Dokuzuncu Hariciye Koğuşu tiyatrodan dizilere kadar pek çok alanda etki yaratmayı başarmış durumda. Peyami Safa’nın en önemli eserlerinden birisi olan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, insanı konu alarak bir iç bakış yapıyor.

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU, S. ZWEİG, İŞ BANKASI KÜLTÜR YAY., 68 SAYFA 

Aşk üzerine belki de en çok yutkunacağınız bir eser. 1920 yılında yazılan ve bu tarihten itibaren her zaman edebiyatın en önemli eserleri arasında gösterilen Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, “Sana, beni asla tanımamış olan sana” diyerek başlıyor.

OLAĞANÜSTÜ BİR GECE, S. ZWEİG, İŞ BANKASI KÜLTÜR YAY., 80 SAYFA 

Zweig’in bir diğer eseri Olağanüstü Bir Gece, yazarın edebiyat alanında neden önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Ahlaklı ve dürüst bir insanın, suç işlemesi ile birlikte başlayan hikaye, bir insanın nasıl bir değişim içerisinde olabileceğini gözler önüne seriyor.

ANAYURT OTELİ, YUSUF ATILGAN, YAPI KREDİ YAYINLARI, 112 SAYFA 

Yalnızlık üzerine okunabilecek en iyi eserlerden birisi olan Anayurt Otel, katip olarak bir otelde çalışan Zebercet‘in hayatını konu ediniyor. Kişilik bunalımını ve yalnızlık gibi önemli kavramları işleyen kitap, pek çok yönden okuyanı kendi içine çekiyor.

PUŞKİN TEPELERİ, SERGEY DOVLATOV, JAGUAR KİTAP, 145 SAYFA 

Rus Edebiyatı’nın önemli bir diğer örneği olan Puşkin Tepeleri, Boris Alihanov’un başından geçenleri konu ediniyor. Kitap yazarı olan Boris’in hiçbir kitabını bastıramaması ve fakir kalması ile birlikte Puşkin Tepeleri Millî Parkı‘nda kalmaya başlaması kitapta anlatılıyor.

YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK, TEZER ÖZLÜ, YAPI KREDİ YAYINLARI, 116 SAYFA 

Tezer Özlü tarafından Almanca olarak kaleme alınan eser, Türkçe’ye de çevrilmiş durumda. Tarihi çok eski olan eser, hala güncelliğini koruyor.

ALBAYA MEKTUP YOK, G. GARCİA MARQUEZ, CAN YAYINLARI, 80 SAYFA 

Albaya Mektup Yok adlı eser Márquez’in okunması gereken eserlerinden bir diğeri. Ülkesi uğruna savaşan ve bu fedakarlığının karşılığını alamayan askerin konu edinildiği eser, hayata dair pek çok farklı yanı ortaya çıkarıyor.

İLK AŞK, JOYCE CAROL OATES, ALAKARGA, 80 SAYFA 

Joyce Carol Oates tarafından kaleme alınan ilk eserlerinden birisi olan İlk Aşk, 15 yaşında bir kızın hayatını konu ediniyor.

Bu yazı Biletmar tarafından hazırlanmıştır.

Comments are closed.