Image

Korona Virüsün Uçak Bileti Fiyatlarına Etkisi Covid 19 pandemi süreci Dünyada daha önce emsali görülmemiş olağanüstü şartların oluşmasına neden oldu. İnsanların yaşam tarzlarında bu kapsamda bir kısım kısıtlamalara gidildi. Hastalığın yayılmaması için kamu kurum ve kuruluşlarının yanında ulaşım sektöründe de…

Ucuz Uçak Bileti

 

Korona Virüsün Uçak Bileti Fiyatlarına Etkisi

Covid 19 pandemi süreci Dünyada daha önce emsali görülmemiş olağanüstü şartların oluşmasına neden oldu. İnsanların yaşam tarzlarında bu kapsamda bir kısım kısıtlamalara gidildi. Hastalığın yayılmaması için kamu kurum ve kuruluşlarının yanında ulaşım sektöründe de bir kısımtedbirler alınmak zorunda kalındı. Bu sektörlerin başında havayolu taşımacılığı geliyor. Pandeminin ilk başladığı zamanlarda havayolu ulaşımı tamamen sonlandı. Haziran ayından itibaren ise iç hat uçuşları öncelikli olmak üzere sıkı tedbirler alınarak uçak seferlerine başlandı. Alınan sıkı tedbirler korona virüsün uçak biletlerine etkisi anlamında fiyat artışlarına sebep oldu.

Uygun fiyata uçak bileti

Yeni Dönemde Uçak Bileti Fiyatları Neden Arttı?

 

Yeni dönemde alınan sıkı tedbirler havayolu şirketlerinin uçuş maliyetlerinin de artmasına sebep oldu. Her şeyden önce uçakların havalandırma sistemleri tamamen elden geçirildi. Bu sayede uçuş esnasında uçak kabinine giren hava miktarı artırıldı. Böylece uçak kabinindeki hava sirkülasyonu daha fazla oldu. Bu durum da uçakların havadaki sürtünme miktarını artırarak daha fazla yakıt tüketmelerine neden oldu. Doğal olarak uçak bileti fiyatları arttı. Ayrıca yolcuların valizlerinin dahi dezenfekte edilerek uçak bagajına alınması sağlandı. Uçakların her yolculuktan sonra dezenfekte işlemine tabi tutulduğunu da düşündüğümüzde maliyetlerin bariz şekilde arttığını görebiliriz.

Uçuş Öncesi Alınan Tedbirler

Uçak yolculuğu öncesi yapılan işlemler önceki dönemde süratle halloluyordu. Fakat uçuş öncesi alınan tedbirlerin sıkı şekilde uygulanmasından kaynaklı yapılan işlemler oldukça zaman alıyor. Bu kapsamda uçuştan önce mutlaka check in işlemini havaalanına gelmeden önce yapmanız gerekiyor. Burada bulunan satış acentelerinde mevcut durumda sadece bagaj teslim işlemi yapılıyor. Bunun haricinde havaalanına HES kodunuz olmadan girmeniz mümkün değil. HES kodunuz havaalanında barkod sistemine okutuluyor ve hastalık geçmişiniz kontrol edilerek içeri alınıyorsunuz. Kamu kurum ve kuruluşlarında da uygulanan sistem hastalığın yayılmasının engellenmesine yönelik alınmış son derece etkili bir tedbirdir. Havaalanında önceki dönemde sadece x-ray cihazından geçilip terminale geçiliyordu. Yeni dönemde ise x-ray cihazının hemen sonrasında termal kamera sisteminden de geçmeniz gerekiyor. Bu sayede ateşiniz de ölçülmüş oluyor.  Yeni tedbirler kapsamında x-ray cihazından sonra eğer üzerinizde metal kaldı ise manuel arama uygulamasına son verildi. Yani cihazdan kesinlikle üzerinizde metal olmadan geçmeniz gerekiyor.

Uçakta Alınan Tedbirler

Uçakta alınan tedbirler de havaalanında alınanlar kadar sıkı uygulanıyor. Öncelikle uçağa 5’erli gruplar halinde alınıyor ve uçağa giren yolcular yerini almadan yeni yolcular içeri alınmıyor. Ayrıca yolcuların kabin bölgesine el bagajı almasına da müsaade edilmiyor. Kadınların el çantaları bu tedbirde istisna tutulmuş. Ayrıca eski dönemdeki bol ikramlı uçuşları uzun zaman arayacak gibiyiz. Uçuş süresi 2 saati aşmayan uçuşlarda sadece yolcunun talep etmesi üzerine su ikramı yapılıyor. Bunun haricinde sandviç ve kek gibi ürünler dağıtılmıyor. Yukarıdaki yazımızda korona virüsün uçak bileti fiyatlarına etkisi anlatıldı. Bundan sonraki dönemde fiyatların daha da artması sürpriz olmayacak.

Yorumlar kapatılmış.