Image

Son dönemde yaşanan covid 19 pandemi süreci insanların hayatını her alanda etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Bilim adamlarının yoğun şekilde ilaç ve aşı çalışmasına rağmen henüz kayda değer bir sonuç alınamadı. Bu sonuç alınana kadar her sektörde salgının etkisi…

Son dönemde yaşanan covid 19 pandemi süreci insanların hayatını her alanda etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Bilim adamlarının yoğun şekilde ilaç ve aşı çalışmasına rağmen henüz kayda değer bir sonuç alınamadı. Bu sonuç alınana kadar her sektörde salgının etkisi devam edecek gözüküyor. Bu olumsuz etkiden hava yolu şirketleri de üzerine düşen payı aldı. Belli bir süre hava yolu uçuşları yasaklandı ve hali hazırda uçuşlar azaltılmış yolcu sayısı ile yapılıyor. Bu da doğal olarak korona virüsün uçak bileti fiyatlarına etkisi anlamında olumsuz sonuçlar doğurdu.

Hava Yolu Şirketlerinde Uçuş İçin Alınan Tedbirler

Yeni dönemde uçuş için alınan tedbirler aşağıda sıralanmıştır.

 • Uçuştan önce yapmanız gereken ilk işlem kendinize bir HES kodu almaktır. Bu kod sayesinde korona virüs tedavisi görüp görmediğiniz ya da hasta olup olmadığınız Sağlık Bakanlığı sistemince kontrol edilebiliyor.
 • Havaalanlarına refakatçi kimse alınmıyor. Yani havaalanı güvenliğine geldiğinizde sizi uğurlayacak olan kişiler ile vedalaşmış olmanız gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu, yürüme problemi vb. ekstrem durumlar var ise o zaman havaalanına en az sayıda refakatçi girişine müsaade ediliyor.
 • Güvenlik kontrolü esnasında bulunan x ray cihazlarından sonra termal kamera taramasından geçiliyor. Yani yolcuların vücut sıcaklığı ölçülüyor. Gerektiğinde manuel olarak da ateş ölçümü yapılabilir.
 • Yeni dönemde elle arama ortadan kalktı. Bu sebeple x-ray cihazından sorunsuz şekilde geçmeniz gerekiyor.
 • Bagaj teslimi için check in noktalarına gittiğinizde el çantalarının uçağa girişine izin verilmiyor. Sadece kadınların el çantalarına müsaade ediliyor. Bunun haricindeki valizlerin tamamı uçağın bagajına gönderiliyor.

 

Korona Virüs Tedbirleri Kapsamında Uçakta Alınan Tedbirler

Yeni dönemde korona virüs kapsamında uçakta alınan tedbirler aşağıda sıralanmıştır.

 • Uçakların havalandırma filtlerinin tamamı değiştirildi. Uçakların içinde çok daha temiz hava sirkülasyonu sağlanıyor. Uçak kabin kısmına daha fazla hava çektiği için uçağın yakıt tüketimi de arttı. Bu artış doğal olarak uçak biletlerinin de artışına sebep oldu.
 • Uçak kapısında ve uçağın iç kısmında yoğunluk oluşmaması için 5 sıra 5 sıra şeklinde yolcular uçağa çağırılıyor.
 • Uçaklarda 2 saat ve altındaki uçuşlarda su ikramından başka hiçbir şey yolculara verilmiyor. Eski dönemdeki bol ikramlı uçuşlar mevcut durumda söz konusu değil.
 • Yolculuğunuz bittikten sonra bavullarınızı özel dezenfektan sisteminden geçirilmiş şekilde teslim alabilirsiniz. Burada da yoğunluk oluşmaması için alınan bazı önlemler mevcut.
 • Varış noktanızda da havaalanına karşılama için gelen kişi kabul edilmiyor.
 • Alınan tedbirlerin artması ile uçak bileti fiyatlarında daha da büyük artışlar bekleniyor.

Korona Virüs Tedbirlerinin Dış Hat Uçuşlarına Etkisi

Dış hat uçuşlarında ise durum biraz daha farklı. Hangi ülkelerin kapılarını Türkiye’ye açtığı ile ilgili belli kurallarda farklılıklar görülebiliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde havaalanlarında alınan korona virüs tedbirleri kapsamında ülkeye girişiniz uygun görülmezse söz konusu ülke sizi 14 gün karantinaya alma yetkisine sahip. Üstelik bu süreçte yapılan tüm harcamalar da tarafınıza yükleniyor. Özellikle son dönemde ciddi düşüşün yaşandığı dış hat uçuşlarında da korona virüsün uçak biletlerine etkisi olumsuz olacak gözüküyor.

Yorumlar kapatılmış.